Nehéz éjszaka után jön a nehéz ébredés.
Megszólal az ébresztő.
Kinyitod a szemed.
Már most úgy érzed, hogy legszívesebben visszahúznád magadra a takarót.
A tested azt üzeni:
„Csak még öt perc.”
Aztán még öt.
És még öt.
Közben már pontosan tudod, hogy hamarosan fel kell kelned, de nagyon hiányzik a lendület, a lelkesedés. Az érzés, hogy jó elkezdeni ezt a napot.
Próbáltad már ilyenkor a pozitív gondolkodás erejét? A mantrákat mondogatni:
„Gondolkodj pozitívabban!”
„Nézd a dolgok jó oldalát!”
„Te döntöd el, hogyan érzed magad!”
Megpróbálod. De a gondolatok mögött továbbra is ott van egy erős belső vágy:
Legyen már este.
De jó lesz hazaérni és bekuckozni a kanapéra.
Ha ismerős ez az érzés, akkor fontos tudnod valamit:
Nem azzal van a probléma, hogy nem tudsz eléggé pozitívan gondolkodni.
Nem azzal, hogy rosszul gondolkozol és nem is azzal, hogy nem próbálkozol eléggé.
A pozitív gondolkodásnak van egy kimondatlan feltétele:
Az, hogy az idegrendszered képes legyen megélni azt,
amit a gondolataid mondanak.
Mert hiába ismételgeted magadnak, hogy minden rendben van, ha közben a tested és az idegrendszered folyamatosan zaklatott, és nyomás alatt működik.
Ilyenkor nem azért nehéz nyugodtnak, lelkesnek vagy optimistának lenni, mert rosszul csinálod, hanem azért, mert az idegrendszered jelenleg nem ebben az üzemmódban működik.
Ez nem kell, hogy így maradjon.
Az idegrendszer működése tanítható és befolyásolható.
(Ezt bizonyítva készítettem ezt a légzés kísérlet videót: https://youtu.be/du1iK8RR4S4 )
Minél nyugodtabban és kiegyensúlyozottabban működik, annál könnyebb jelen lenni, jól dönteni, megélni az örömöt és kezelni a mindennapok kihívásait.
Ahogy képes hozzászokni a folyamatos feszültséghez, ugyanúgy képes megtanulni egy nyugodtabb működést is.
És minél nyugodtabban működik, annál könnyebb jól érezni magad a bőrödben.
Ennek a nyugodt idegrendszeri állapot elérésének egyik leghatékonyabb eszköze a tudatos légzés.
A légzés különleges abból a szempontból, hogy egyszerre működik automatikusan és tudatosan.
Nem kell figyelned rá ahhoz, hogy lélegezz.
De amikor tudatosan változtatsz rajta, azzal közvetlen üzenetet küldesz az idegrendszerednek.
A lassabb, nyugodtabb légzés azt jelzi:
- nincs veszély,
- nincs szükség állandó készenlétre,
- lehet egy kicsit elengedni a feszültséget.
Ezért használom a légzést a stresszkezelésben.
Azért, hogy létrehozzunk egy olyan belső környezetet,
újrahangoljuk az idegrendszert, ahol a nyugalom, a
lelkesedés és a pozitív gondolkodás természetesebben
jelenhet meg.
És hogy hova lehet eljutni ezzel?
Talán ugyanahhoz a reggelhez. Ugyanahhoz az
ébresztőórához. Ugyanahhoz a munkanaphoz.
Csak egy egészen más belső élménnyel.
Az az érzés jelenik meg, hogy van kedved felkelni.
Van energiád elindulni és kíváncsi vagy arra, mit hoz a nap.
A pozitív gondolkodás ott kezdődik, hogy olyan belső
állapotot teremtesz az idegrendszerben, amely
támogatja a nyugodtabb és tisztább gondolkodást.
Ha szeretnéd jobban megérteni, hogyan lehet az idegrendszer működését tudatosan befolyásolni, esetleg kérdéseid vannak a témában, amire személyre szabott válaszokat szeretnél, ne habozz megkeresni!
Leave a Reply